Benzi transportoare din cauciuc MEC CONV BELTS

Gummilabor (ISO 9001) · seria Standard si Extra EP/D · straturi EP si aramidice · pentru minerit, ciment, otel, chimie

Trimite solicitare
  • ISO 9001
  • Straturi EP si aramidice
  • Sarcini de lucru pana la 250 daN/cm
Benzi transportoare din cauciuc MEC CONV BELTS — seriile Standard si Extra
Faceți clic pentru mărire
01

Benzi transportoare din cauciuc MEC CONV BELTS — seriile Standard si Extra

Benzile transportoare din cauciuc MEC CONV BELTS de la Gummilabor (ISO 9001) sunt concepute pentru conditii industriale grele — minerit, fabrici de ciment, siderurgie, industrie chimica si reciclare. Aceste benzi transportoare din cauciuc sunt produse cu 2 pana la 5 straturi din poliester-poliamida (EP), cu sarcini de lucru de la 16 la 52 kg/cm latime. Nibora SRL livreaza benzi transportoare din cauciuc Gummilabor la cerere.

Seria Standard include: Normalgum (rezistenta la abraziune, –35°C–+80°C) pentru calcar, ciment, cocs si agregate; Oilgum (rezistenta la ulei) pentru seminte oleaginoase; Temperoilgum (termica + ulei, pana la 110°C); Tempergum (materiale calde pana la 110°C, varfuri 130°C); Ardentgum (materiale chimic agresive, 130°C, varfuri 150°C); Superardentgum (rezistenta extrema, 150°C, varfuri 200°C). Gummiflat — benzi transportoare din cauciuc cu frecare redusa pentru transportoare cu pat de alunecare.

Tipuri speciale: Chevrongum (profiluri V, inclinatii 20°–40°), Apegum (fagure, depozite), CNT, Elevgum (elevatoare cu cupe), Endlessgum/E/G/T (inele continue pentru cantarire), Pipegum (benzi tubulare, 200–500 mm, pana la 565 m³/h).

Seria Extra EP si Extra D — pentru sarcini grele
Faceți clic pentru mărire
02

Seria Extra EP si Extra D — pentru sarcini grele

Seria Extra EP acopera sarcini de lucru de 63–200 daN/cm cu 4–5 straturi EP. Benzile transportoare din cauciuc Extra D cu monostrat aramidin (Kevlar) acopera 80–250 daN/cm la alungire de doar 0,3% — un inlocuitor mai usor pentru benzile cu carcasa metalica.

03

Caracteristici tehnice — seria Standard

Caracteristici tehnice — seria Standard
Faceți clic pentru mărire
SerieStraturiAcoperire mmGrosime banda mmSarcina de lucru kg/cmTemp. °CAplicatie
Normalgum2–42+1 pana la 5+24.5–10.516–52–35/+80Calcar, ciment, cocs, agregate
Oilgum2–44+2 pana la 5+27.4–10.525–52–35/+80Seminte oleaginoase, cocs de petrol
Temperoilgum2–43+2 pana la 5+26.5–10.520–52+110/+130Materiale calde si uleioase
Tempergum2–43+2 pana la 5+26.2–10.520–52+110 (+130)Cocs, sinter, var, zgura
Ardentgum2–44+2 pana la 5+27.5–10.725–52+130 (+150)Sulf, superfosfati, minerale prajite
Superardentgum2–44+2 pana la 5+27.5–10.725–52+150 (+200)Materiale fine calde/acide
Gummiflat2–32+0 pana la 3+03.8–5.720–40–20/+80Transportoare cu pat de alunecare
Elevgum3–52+4 pana la 2+58.3–10.632–65standardElevatoare cu cupe
Chevrongum2–43+2 pana la 4+26.2–9.520–52standardInclinatii 20°–40°
Apegum2–33+05.4–6.420–32standardDepozite, ambalare, sortare
Endlessgum/E2–33+1 pana la 4+27.5–9.025–54–20/+80Dozare, cantarire, deferizare
04

Caracteristici tehnice — seria Extra EP si Extra D

Caracteristici tehnice — seria Extra EP si Extra D
Faceți clic pentru mărire
SerieClasa daN/cmStraturiAcoperire mmGrosime mmGreutate kg/m²Alungire %dmin mm
Extra EP63045+210.913.01.3500
Extra EP80045+211.513.81.3630
Extra EP10004–55+212.5–12.715.0–15.21.3800
Extra EP125056+314.016.81.21000
Extra EP160056+316.519.81.21250
Extra EP200056+319.022.81.21500
Extra D80015+28.48.60.3500
Extra D100015+29.08.90.3630
Extra D125015+210.610.20.3800
Extra D160016+313.012.90.31000
Extra D200016+314.013.60.31250
Extra D250016+315.014.80.31500
Dimensiuni standard si norme
Faceți clic pentru mărire
05

Dimensiuni standard si norme

Latimile standard ale benzilor transportoare din cauciuc sunt 300, 400, 450, 500, 600, 650, 700, 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm si mai mari la comanda. Lungime standard pana la 200 m; livrare in rola deschisa sau cu imbinare vulcanizata la cald. Acoperirile respecta normele DIN 22102, DIN 22103, UNI 8007. Contactati Nibora SRL pentru disponibilitate si conditii de livrare.

Catalog GUMMILABOR

Descarcă PDF ↓

Intrebari frecvente — Benzi transportoare din cauciuc Gummilabor

Care este diferenta dintre Normalgum si Ardentgum?

Normalgum este banda transportoare din cauciuc standard, rezistenta la abraziune, pentru materiale pana la +80°C. Ardentgum este specializata pentru materiale fierbinti si chimic agresive pana la 130°C (varfuri 150°C) — sulf, superfosfati, minerale prajite.

Pentru ce aplicatii este recomandata seria Extra D?

Benzile transportoare din cauciuc Extra D cu monostrat aramidin (Kevlar) sunt destinate inlocuirii benzilor cu carcasa metalica pe transportoare lungi cu deformatii minime (alungire 0,3%) la greutate semnificativ mai mica.

Care sunt latimile standard?

300, 400, 450, 500, 600, 650, 700, 800, 1000, 1200, 1400 si 1600 mm. Latimi mai mari la comanda. Lungime standard pana la 200 m.

Cum se realizeaza imbinarea benzilor transportoare din cauciuc?

Benzile EP multistrat utilizeaza o imbinare vulcanizata la cald in trepte, la un unghi de o treime din latimea benzii. Benzile Extra D utilizeaza imbinare ortogonala.

Ce este banda Pipegum?

Pipegum este o banda transportoare din cauciuc care se ruleaza in configuratie tubulara (diametri 200–500 mm), mentinuta de statii cu sase role. Avantaje: control al prafului, viraje cu raze mici, fara pierderi pe ramura de retur. Capacitate pana la 565 m³/h la v=1 m/s.

Sunt benzile din cauciuc potrivite pentru industria alimentara?

Benzile transportoare din cauciuc standard nu sunt aprobate pentru contactul direct cu alimentele. Pentru industria alimentara, Nibora recomanda benzi transportoare PVC sau PU cu certificare FDA.

Ce standarde respecta acoperirile benzilor din cauciuc?

Acoperirile respecta DIN 22102 (rezistente la abraziune), DIN 22103 (antistatice), DIN 22104 (ignifuge), UNI 8007, UNI 3783 si UNI 5263.

Informatii de contact
🕐
Program de lucru
Luni – Vineri
08:30 – 17:00
📍
Adresa
5800 Pleven, Bulgaria
str. Balgarska Aviatsia nr. 37

Formular de solicitare

Vă vom contacta în termen de 24 de ore lucrătoare.
Задай ми въпрос